TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koordynatorzy ds. dostępności na Politechnice Wrocławskiej

Podstawy dostępności plików PDF - PDF/UA

Czym jest standard PDF/UA?

PDF/UA (PDF/Universal Accessibility) to standard Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) opublikowany jako norma międzynarodowa w 2012 roku, dotyczący dostępnych dokumentów PDF. Określa warunki i wymagania dostępności w dokumentach w tym formacie. Standard zawiera specyfikacje dotyczące dostępnych dokumentów PDF, a także zgodnych czytników PDF i technologii pomocniczych.

Cele i założenia

Celem standardu jest umożliwienie każdemu niezależnego dostępu do informacji zawartych w dokumencie PDF. Aby to osiągnąć, należało:

  • zdefiniować dostępny plik PDF poprzez określenie normatywnych wymogów  technicznych;
  • zapewnić jednolite normatywne rozumienia tego, co stanowi „dostępność” w technologii PDF;
  • zapewnić realizatorom jasne środki do osiągnięcia i wdrożenie WCAG w kontekście PDF.

Zgodność z WCAG

Wytyczne WCAG zostały napisane z myślą o zawartości treści internetowych. Zastosowanie ich do innych treści elektronicznych wymaga interpretacji i ustalenia, w jaki sposób można je spełnić. PDF/UA nie powiela WCAG, ale dostarcza technicznych szczegółów niezbędnych do zachowania zgodności z częściami WCAG odnoszącymi się do zawartości plików PDF.

Wymagania techniczne PDF/UA

Najważniejsze wymagania PDF/UA, jakie powinien spełniać dostępny dokument PDF, to:

  • należy oznaczyć wszystkie treści za pomocą znaczników (tagów),
  • tagi muszą poprawnie odzwierciedlać strukturę dokumentu, np. nagłówki, tabele, listy;
  • „drzewo znaczników” utworzone przez poszczególne znaczniki, powinno odzwierciedlać logiczną kolejność czytania dokumentu;
  • artefakty (numery stron, czysto dekoracyjne obrazy) nie powinny być oznaczane jako treść;
  • w metadanych należy podać tytuł dokumentu;
  • wszelkie elementy nietekstowe (obrazy, wykresy, infografiki, itp.) muszą mieć odpowiadający im tekst alternatywny;
  • informacje nie powinny być przekazywane za pomocą kontrastu, koloru, formatu lub układu, lub przez ich kombinację, chyba, że treść jest oznaczona w taki sposób, aby również to odzwierciedlała;
  • technologia wspomagająca powinna posiadać zdolność do przetwarzania i przedstawiania użytkownikowi wszystkich struktur i umożliwiać im czytanie i nawigowanie po dokumentach elektronicznych.

Aby pomóc programistom i autorom dokumentów w tworzeniu w pełni dostępnych plików i formularzy PDF, zgodnie ze standardem PDF/UA, stworzono Protokół Matterhorn.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję