TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koordynatorzy ds. dostępności na Politechnice Wrocławskiej

Zdjęcia

Zalecenia do opisu:

  • Opis do zdjęcia powinien przekazywać najistotniejsze informacje;
  • W tekście alternatywnym należy zawrzeć opis pierwszego planu, tła, lokalizacji, otoczenia;
  • W sytuacji gdy zdjęcie ilustruje wydarzenie opisane w artykule i przedstawia osoby wymienione w nim, tworząc opis możemy wykorzystać informacje z artykułu, tzn. zamiast: "Wysoki mężczyzna w garniturze…" możemy napisać: "Profesor Jan Kowalski…";
  • W zależności od kontekstu zdjęcie może mieć charakter dekoracyjny i nie wymagać opisu.

Bazę zdjęć z przykładowymi opisami alternatywnymi można znaleźć w poradniku AkcesLab przeznaczonym dla redaktorów treści publikowanych w Internecie.

Przykładowe opisy zdjęć znajdują się w dokumencie: "Otwarty Standard Materiałów Edukacyjnych – praktyczne przykłady" – Przykład 50, 76 oraz 77.

Galerie zdjęć

Galerie zdjęć dotyczą często jednego wydarzenia, dlatego nie ma potrzeby szczegółowego opisywania każdego zdjęcia w galerii. Krótki opis dla każdego z nich będzie wystarczający. Chociaż zdjęcia mogą być bardzo podobne, warto zadbać o rozróżnienie i nie powielać tego samego opisu. Gdy mamy wpływ na tworzenie galerii, warto zastanowić się nad ilością dodawanych zdjęć – czasem relację z wydarzenia można zobrazować umieszczając mniejszą ilość zdjęć, dzięki czemu więcej czasu możemy poświęcić na przemyślenie ich opisu. 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję