TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koordynatorzy ds. dostępności na Politechnice Wrocławskiej

Infografiki

Jeżeli mamy wpływ na projekt infografiki, powinniśmy uwzględnić zalecenia, dotyczące odpowiedniego kontrastu kolorów (patrz: Kontrast elementów nietekstowych). By zapewnić odpowiednią alternatywę tekstową należy zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Z uwagi na złożoność infografik, bardzo często poza opisem alternatywnym należy dodać też opis szczegółowy, który może zawierać formatowanie, np. listy czy tabele;
  • Tekst, umieszczony na infografice musi zostać zawarty w opisie;
  • Należy stosować się do zasady: od ogółu do szczegółu, tzn. najpierw przedstawić ogólny cel i temat infografiki, następnie zależności między elementami czy inne ważne szczegóły;
  • Infografiki często są kolorowe i posiadają elementy mające na celu przykuć uwagę – nie ma potrzeby opisywania zbędnych informacji wizualnych. Należy się skupić na przekazie, a nie na wyglądzie, chyba, że jest on istotny dla zrozumienia informacji;
  • Należy zachować odpowiednią kolejność elementów, zgodną ze schematem, jeżeli jest istotna;
  • Jeżeli treść i cel infografiki został przedstawiony w tekście okalającym, w opisie alternatywnym można zawrzeć tylko krótką informację, np.: "Infografika przedstawiająca 25 zasad wizualizacji danych. Opis znajduje się w tekście".

Przykładowe opisy infografik znajdują się w dokumencie: "Otwarty Standard Materiałów Edukacyjnych – praktyczne przykłady" – Przykład 7 oraz 89.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję