TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koordynatorzy ds. dostępności na Politechnice Wrocławskiej

Opisy alternatywne

Opis alternatywny (inaczej tekst alternatywny) to tekst, którym opisujemy elementy nietekstowe, takie jak zdjęcia, wykresy, mapy, ikony, schematy itp. Jest elementem zapewniającym dostępność, ale spełnia też inne funkcje:

  • Wyświetla się wtedy, gdy obraz został zablokowany lub z jakichś powodów nie ładuje się poprawnie;
  • Wpływa na wyniki w wyszukiwarce i wspiera pozycjonowanie.

Zasady tworzenia opisów alternatywnych:

  • Zwięzłość. Opis powinien być możliwie krótki, ale treściwy i konkretny. Powinien zawierać się w kilku prostych zdaniach.
  • Uwzględnienie kontekstu. Każda grafika może być opisana w różny sposób w zależności od kontekstu. Np. Logotyp umieszczony na papierze firmowym może mieć krótki opis alternatywny: "Logotyp Politechniki Wrocławskiej", bez szczegółów dotyczących jego wyglądu lub może być oznaczony jako grafika dekoracyjna i pominięty przez czytnik ekranu. Jednak w dokumencie takim jak np. System Identyfikacji Wizualnej, należałoby opisać wygląd tego symbolu, gdyż w takim między innymi celu dokumentacja ta została stworzona. Dlatego pisząc opis alternatywny warto zadać sobie pytania: W jakim celu grafika została umieszczona? Jakie informacje ma przekazać? Dla jakiej grupy odbiorców został przygotowany ten materiał?
  • Rzeczowość. Tekst alternatywny powinien być obiektywny – nie należy interpretować ani analizować grafiki, tylko opisać co na niej widzimy.
  • Brak niepotrzebnych powtórzeń oraz zbędnych informacji. Określenia takie jak: "na obrazku widać" albo "grafika przedstawia" są zbędne. Warto od razu przejść do sedna, ponieważ osoba korzystająca z czytnika ekranu otrzyma już informację, że jest to grafika. Nie należy także powtarzać informacji zawartych w tekście okalającym grafikę czy w podpisie do niej. Nie ma potrzeby informowania o formacie obrazu oraz kolorystyce, np. o tym, czy zdjęcie jest czarno-białe lub kolorowe, chyba, że kolor jest konieczny dla zrozumienia informacji.
  • Odpowiednia gramatyka. Warto unikać rozbudowanych zdań, z dużą ilością przymiotników. Zamiast tego zaleca się budowanie prostych, pojedynczych zdań, używając strony czynnej.
  • Unikanie grafik z tekstem. Jeżeli na grafice znajduje się tekst, należy go uwzględnić w opisie alternatywnym. Zaleca się jednak unikanie umieszczania takich grafik w dokumentach.

Przykładowe opisy alternatywne różnego rodzaju grafik występujących w materiałach edukacyjnych znajdują się w dokumencie: "Otwarty Standard Materiałów Edukacyjnych – praktyczne przykłady".

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję