TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Kiedy elementy inne niż tekst niosą ze sobą znaczenie, ich postrzegalność jest tak samo ważna, jak postrzegalność tekstu. Gdy takie elementy mają zbyt słaby kontrast, mogą być trudne do zauważenia lub pominięte przez osoby, z dysfunkcją wzroku. Z tego powodu należy zapewnić odpowiedni współczynnik kontrastu wynoszący 3:1 w stosunku do kolorów sąsiadujących, dla elementów, takich jak:
Do aktywnych elementów interfejsu użytkownika możemy zaliczyć np.:
Do znaczących grafik możemy zaliczyć np.:
Aby sprawdzić czy zastosowany kontrast jest wystarczający, można skorzystać z różnych dostępnych narzędzi, np. darmowego programu dostępnego na stronie Colour Contrast Analyser.
W szczególnych sytuacjach, gdy prezentacja grafiki jest niezbędna dla przekazywanych informacji, obiekty takie nie muszą spełniać wymogów kontrastu. Dotyczy to na przykład:
logotypów, flag; obrazów rzeczywistych scen – zdjęć ludzi lub scenerii; zrzutów ekranu; schematów, map, wykorzystujących kolory już istniejące, jak schematy medyczne, mapy cieplne, itp.
Więcej przykładów i technik umożliwiających zastosowanie odpowiedniego kontrastu omówiono w artykule Zrozumienie kryterium sukcesu 1.4.11: Kontrast nietekstowy (w języku angielskim).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »