TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Należy odtworzyć dokładną liczbę punktów, jak na oryginale. Linie osi: oś x i oś y powinny być tej samej tekstury. Naniesione na wykres punkty mogą się nakładać. Wielkość średnicy punktów na liniach powinna wynosić 3,2 mm, powinny różnić się od linii lub obiektów, na których są położone i być otoczone pustą przestrzenią w odległości 3,2 mm od krawędzi punktu.
Sposób adaptacji tabeli zależy od jej wielkości. Tworzenie tabel w formie graficznej zaleca się tylko wtedy, gdy posiada małą liczbę kolumn. Zawartość w komórkach nie powinna również zawierać długich treści, ponieważ zwiększa się wówczas długość tabeli. Wielkość tabeli powinna mieścić się na arkuszu o formacie A4 lub A3. Istnieje możliwość podziału tabeli na arkusze. Przy jej podziale należy zwrócić uwagę, czy przeniesienie na kolejną kartkę, a przy tym zwiększenie wymiaru nie zaburza czytelności tabeli. Jeśli tabela jest podzielona to należy umieścić ją na dwóch kolejnych stronach, parzystej i nieparzystej tak, aby po otwarciu stanowiła całość dostępną bez odwracania strony. Proste tabele mogą mieć układ poziomy.
W jednej linijce napisanej brajlem na arkuszu A4 w orientacji pionowej mieszczą się 32 znaki. Dane znajdujące się w tabeli powinny być umieszczone w kolumnach bez ramek. Zaleca się obramowanie tabeli grubszą / szerszą linią ciągłą. Linia rozdzielająca nagłówki od pozostałych wierszy powinna być w innym kolorze (inny rodzaj uwypuklenia w przypadku korzystania z programu Tiger) niż obramowanie i wiersze. Analogicznie stosuje się rodzaj linii między wierszami (niższy poziom uwypuklenia). Odpowiednio dla ramki tabeli najwyższą zastosowaną numerację, dla nagłówka niższą, a dla wierszy najniższą wartość koloru.
Jeżeli tabela zawiera kilka nagłówków kolumn o dłuższych nazwach to można użyć skrótów, które powinny być opisane, np. w formie legendy. Można je oznaczyć symbolami literowymi czy początkowymi literami nazwy nagłówka.
Nie stosuje się obramowań kolumn. W celu oddzielenia poszczególnych kolumn można zastosować następującą metodę: spacja, średnik, spacja. Można także, jeśli jest taka możliwość, zastosować średnik w każdym wierszu jeden pod drugim. Te sposoby ułatwiają odróżnienie przejścia do kolejnej kolumny. Liczby w tabelach powinny być wyrównane tak, by w pionowych kolumnach znaków były umieszczone cyfry tego samego rzędu wielkości.
Poniższy rysunek przedstawia przykład prostej tabeli przygotowanej w programie Tiger.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »