TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Adaptacja grafiki jest procesem przeredagowania jej do postaci odpowiedniej dla niewidomego. Po takim procesie, grafika zostaje przetworzona w wybranej technice do postaci wypukłej.
Aby prawidłowo dokonać adaptacji, adaptator powinien uświadomić sobie jaką informację grafika ma przekazać niewidomemu czytelnikowi, oraz zastanowić się czy posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę w opracowywaniu tyflografik, by móc kompetentnie przekazać grafiką istotne informacje. Adaptator powinien zdecydować, jakie informacje graficzne są w danej prezentacji niezbędne, a z jakich należy zrezygnować dlatego, że uczynią rysunek nieczytelnym. Jeśli rysunek jest zbyt skomplikowany żeby go adaptować, a uproszczenie nie jest możliwe bez utraty istotnych informacji, to należy zastąpić rysunek wiernym opisem.
Adaptacja treści grafiki może polegać na:
Po procesie adaptacji grafika może zostać przetworzona w wybranej technice do grafiki wypukłej. Należy pamiętać o zweryfikowaniu poprawności, najlepiej przez osobę niewidomą lub słabowidzącą, oraz o dokonaniu niezbędnych korekt.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »