TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koordynatorzy ds. dostępności na Politechnice Wrocławskiej

Techniki tworzenia grafik wypukłych

Istnieją różne techniki tworzenia grafik wypukłych. W tym opracowaniu zajmiemy się dwoma z nich.

Tworzenie grafiki dotykowej do wydruku w drukarce brajlowskiej – program Tiger Designer

Program Tiger Designer służy do tworzenia projektu tyflografiki, która nadaje się do wydruku w drukarce brajlowskiej. Jest to rozwiązanie płatne. Możliwe jest korzystanie z darmowej wersji próbnej programu przez 30 dni.

Program umożliwia tworzenie linii, kształtów, tekstur, z wykorzystaniem różnego koloru. Kolor ten przedstawiony jest za pomocą odcieni szarości i odpowiada różnym poziomom uwypuklenia elementów na rysunku. Numeracja koloru jest zachowana zgodnie z hierarchią istotności, tzn. wyższy numer koloru przypisuje się bardziej znaczącym obiektom. Odzwierciedla się to także w wydruku, tym samym niższe wartości koloru są słabiej uwypuklone na kartce papieru. Kolor „Tekst” odpowiada tylko czcionce (zobacz rysunek poniżej).

Zrzut ekranu z programu Tiger Designer - opcja Kolor w każdym numerze koloru od 0 do 7.

Program umożliwia także wstawianie tekstu w brajlu. Tekst dodaje się poprzez wybranie z karty opcji Narzędzia, a następnie: Etykieta brajlowska i kliknięcie w puste miejsce na kartce. Wyświetli się wówczas okno Dodaj etykietę brajlowską. W polu tekstowym należy wpisać odpowiednią treść. Poniżej znajduje się rozwijana lista czcionki brajlowskiej. Zaleca się wybranie czcionki Braille29. Można wybrać także opcję orientacji tekstu: Horizontal/ Vertical /Inverse vertical.

Etykieta brajlowska w programie Tiger dostosowana jest do alfabetu polskiego. Znaki specjalne i liczby tworzy się zgodnie z poniższą tabelą.

Skrót Znak Opis Skrót Znak Opis
. duża litera % znak pierwiastkowania
, mała litera ( [ nawias kwadratowy
; mała litera grecka ) ] nawias kwadratowy
_ duża litera grecka + znak potęgowania
#a 1 % znak pierwiastkowania
#b 2 = sześciopunkt
#c 3 - - myślnik
#d 4 3 : dwukropek
#e 5 ' . kropka
#f 6 1 , przecinek
#g 7 2 ; średnik
#h 8 5 ? znak zapytania
#i 9 8 „” cudzysłów otwierający
#j 0 0 „” cudzysłów zamykający
\ kreska ułamkowa 0 ° stopień
6 + dodawanie j0 % procent
- - odejmowanie j00 promil
* mnożenie j.c °C stopień Celsjusza
4 / dzielenie ] znak miana
7 = znak równości + znak potęgowania

Tworzenie grafiki dotykowej przy użyciu programów graficznych i przygotowanie jej na papierze pęczniejącym

Tyflografikę można wykonać również metodą uwypuklania jej na papierze pęczniejącym pod wpływem temperatury, w urządzeniu zwanym wygrzewarką. Po nagrzaniu, miejsca z kolorem czarnym stają się wypukłe - im ciemniejsza barwa, tym większa wypukłość. Przed wygrzaniem rysunek można wykonać zarówno ręcznie (nadają się do tego niektóre flamastry) jak i wydrukować tradycyjnie. Tak przygotowana grafika może być przydatna dla szerokiego grona odbiorców, ponieważ kształty są wyraźnie widoczne, a na rysunku, oprócz tekstu w brajlu, może znajdować się również czarnodruk.

Rysunek można przygotować w programach do grafiki komputerowej obsługujących czcionkę brajlowską, np. w darmowym programie do tworzenia grafiki wektorowej Inkscape.

Tworząc taką grafikę należy pamiętać o tym, że uwypukleniu ulegają tylko elementy narysowane kolorem czarnym. Jeżeli nie chcemy aby jakiś element rysunku uległ uwypukleniu (np. napis w czarnodruku) powinniśmy użyć do jego stworzenia koloru ciemnego jednak nie czarnego - chcemy aby ten napis nadal był widoczny, jednak jego uwypuklenie może utrudnić czytelnikowi zrozumienie ilustracji.

Zastosowana czcionka powinna odpowiadać parametrom Marburg Medium Braille. Zalecany rozmiar czcionki to 24 – 30 punktów.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję