TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Każdy tworzony dokument powinien posiadać tytuł.
Należy używać oddzielnych arkuszy, jeżeli mamy do przedstawienia złożone dane tabelaryczne. Pierwszy arkusz możemy zarezerwować do celów informacyjnych i nawigacyjnych, a nawet zamieścić w nim hiperłącza do odpowiednich części arkusza kalkulacyjnego. Należy nadać znaczące nazwy dla poszczególnych arkuszy oraz usunąć te, które są nieużywane.
Tabele należy rozpoczynać od górnej, lewej krawędzi, ponieważ użytkownicy korzystający z czytnika ekranu i klawiatury zazwyczaj będą poruszać się z komórki A1 w lewym górnym rogu.
Należy nadać tabelom danych nagłówki wierszy i kolumn, aby ułatwić nawigację. Puste komórki w tabeli powinny być oznaczone znakiem minus, zero lub: nie dotyczy. Nie należy wstawiać pustych wierszy i kolumn w celach ozdobnych. Należy unikać scalania komórek, ponieważ może to spowodować zakłócenia struktury, utrudniając dostępność. Tabele danych powinny umożliwiać kursorowi logiczne poruszanie się po wierszach i kolumnach. Można łatwo sprawdzić czy tak jest, za pomocą klawiszy strzałek.
Nie należy używać tylko koloru do podkreślania ważnych rzeczy lub do prezentowania danych. Należy podać dodatkowe wskazówki w tekście, aby zwrócić uwagę na znaczenie koloru.
Podczas tworzenia arkusza należy znaleźć kolory, które zapewniają maksymalny kontrast między zawartością a tłem. Dzięki temu tekst i inne elementy są czytelne dla każdego, także dla osób słabowidzących lub z zaburzeniami rozpoznawania barw. Dokument WCAG 2.1 na poziomie AA określa, że tekst podstawowy powinien posiadać kontrast o minimalnym stosunku 4,5:1. Kontrast tekstów pisanych dużą czcionką, np. tytuł dokumentów, powinien wynosić 3:1. Zaleca się pozostawienie kontrastu w stosunku 4,5:1 dla wszelkich obiektów i treści przenoszących znaczenie.
Tworząc formularze w arkuszu kalkulacyjnym należy pamiętać, aby:
Wykresy należy tworzyć w osobnych arkuszach i wyraźnie oznaczyć ich nazwy. Każdy wykres musi posiadać tekst alternatywny. W niektórych przypadkach tabela numeryczna replikująca dane wykresu może zapewnić dodatkową dostępność. Dobrym sposobem opisania wykresu jest przedstawienie zarówno podsumowania tekstowego, jak i odpowiednio zakodowanej tabeli danych w pobliżu wykresu. Służy to wielu odbiorcom, ponieważ wykres może pokazywać trendy, ale tabela może dostarczyć dokładnych danych dla zainteresowanych.
Tworząc hiperłącze należy pamiętać o tym, aby:
Należy stosować czcionkę bezszeryfową. Zapewnia ona lepszą czytelność tekstu. Najpopularniejsze czcionki bezszeryfowe, to: Arial, Calibri, Helvetica, Tahoma, Verdana. Zaleca się stosowanie rozmiaru czcionki co najmniej 12 pkt. Należy unikać tekstu pisanego w całości wielkimi literami i nadmiernego stosowania kursywy czy podkreślenia.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »