TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koordynatorzy ds. dostępności na Politechnice Wrocławskiej

Desmos

Desmos to bezpłatne, internetowe narzędzie, wspierające prowadzących i uczestniczących w zajęciach o tematyce matematycznej. Składa się z kilku aplikacji online, m.in..:

  • kalkulator graficzny;
  • kalkulator naukowy;
  • kalkulator macierzy;

Narzędzie to jest dostępne dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Celem firmy jest umożliwienie nauki wszystkim, dlatego Desmos oferuje wiele funkcji ułatwień dostępu. Witryny i oprogramowanie Desmos zostały napisane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi dostępności WCAG 2.1, oferując ustawienia rozmiaru czcionki dla użytkowników słabowidzących, wystarczający kontrast, dostęp czytnika ekranu i alfabetu Braille'a czy udostępnienie wykresów całkowicie niewidomym uczniom.

Poniżej omówiono wybrane funkcjonalności tego rozwiązania.

Kalkulator naukowy

Aplikacja Desmos Scientific Calculator, to kalkulator naukowy działający w przeglądarce. Umożliwia wykonywanie pojedyńczych działań matematycznych, a także prowadzenie złożonej sekwencji obliczeń. Interfejs aplikacji jest dostępny w języku angielskim.

Funkcje ułatwień dostępu:

  • tryb odwróconego kontrastu;
  • wyprowadzanie danych w matematycznej notacji brajlowskiej Nemeth Code lub UEB;
  • dostępna dla użytkowników korzystających z technologii asystujących - wpisując działanie w polu edycyjnym, jest ono na bieżąco odczytywane przez czytnik ekranu, dodatkowo czytane są też wskazówki dotyczące działań, jakie można wykonać i, w przypadku gdy zostało wpisane całe wyrażenie, automatycznie odczytywany jest wynik.

Kalkulator graficzny

Aplikacja Graphing Calculator generuje wykresy funkcji poprzez wpisanie wyrażenie będącego jej wzorem lub tabelki z wartościami współrzędnych. Dane te mogą być zaimportowane również z arkusza Excel. 

Funkcje ułatwień dostępu:

  • tryb udźwiękowienia wykresu – sonifikacja – w czasie gdy uruchomiony jest tryb dźwiękowego odtwarzania grafiki, możliwa jest nawigacja po punktach wykresu, a w zależności od rodzaju dźwięku możemy określić czy znajdujemy się nad czy pod osią x oraz po lewej czy po prawej stronie osi y. W czasie odtwarzania dodatkowymi krótkimi dźwiękami oznajmiane są też punkty przecięcia się wykresu funkcji z drugim wykresem;
  • możliwość tabelarycznego przedstawienia wykresu (dla ułatwienia poznania go przez studentów niewidomych);
  • możliwość ustawiania koloru linii wykresu, stylu linii, konfiguracja siatki (pomoc dla studentów słabowidzących);
  • zapewniona prawidłowa nawigacja po elementach aplikacji takich jak menu i okna dialogowe z poziomu klawiatury;
  • aplikacja dobrze współpracuje z czytnikami ekranu JAWS i NVDA. 
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję