TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koordynatorzy ds. dostępności na Politechnice Wrocławskiej

LaTeX

LaTeX to system składu tekstu, który pozwala tworzyć materiały naukowe i dokładnie odwzorowuje równania, które często są trudne do utworzenia w innych aplikacjach. Użytkownik ma do dyspozycji bardzo bogaty zbiór poleceń, dzięki którym może zapisać w sposób liniowy dowolnie złożoną formułę matematyczną.

Tworzenie wzorów matematycznych w ten sposób umożliwia nawigację po wyrażeniu oraz przechodzenie po elementach i zagłębianie się w ten sposób w strukturze wzoru, możliwość konwersji do odpowiedniej notacji brajlowskiej i odczytu na urządzeniach brajlowskich, a także do innych formatów.

Przykład formuły matematycznej zapisanej w LaTeX:

$$x=-\frac{b+\sqrt{b^{2}-4ac}}{2a}$$

Równanie uzyskane po przetworzeniu powyższego zapisu przez kompilator LaTeX:

x równa się nad kreską ułamkową minus b plus minus pierwiastek z b kwadrat minus 4 ac, pod kreską ułamkową 2a

Powyższa formuła zapisana w LaTeX zaczyna się i kończy parami znaków dolara. Oznaczają one początek i koniec wyeksponowanej treści matematycznej. W formule zostały również użyte polecenia: \frac oznaczający ułamek oraz \sqrt oznaczający pierwiastek kwadratowy. Pozostałe elementy formuły stanowią liczby i standardowe operatory działań matematycznych. Jak widać zapis formuły w LaTeX nie jest bardzo trudny, chociaż wymaga wprowadzenia większej liczby znaków w stosunku do innych notacji oraz opanowania kilku poleceń w języku angielskim i sposobu przetworzenia dokumentu.

Istnieją narzędzia, które pomagają zbudować wyrażenie w LaTeX, np: Internetowy Edytor Równań Matematycznych.

Warto pamiętać o tym, że gdy LaTeX jest konwertowany do formatu PDF, programy do odczytywania zawartości ekranu zazwyczaj nie czytają prawidłowo równań, formuł i znaków specjalnych, dlatego należy zapewnić odbiorcy poza PDF wersję źródłową dokumentu .tex.

Metody tworzenia wzorów matematycznych z wykorzystaniem LaTeX:

  • Word + LaTeX. Tworzenie dokumentu w formacie .docx w edytorze MS Word z edytorem równań, z włączoną opcją LaTeX. Po utworzeniu takiego dokumentu można skorzystać z oprogramowania WordToEPUB, które umożliwia konwertowanie dokumentów z edytora tekstu do formatu zawierającego wiele funkcji ułatwień dostępu;
  • Markdown + LaTeX. Tworzenie dokumentu w języku Markdown z wykorzystaniem LaTeX do zapisu matematyki. Po utworzeniu takiego dokumentu można skorzystać z oprogramowania Pandoc, które umożliwia konwersję takiego dokumentu do innych formatów, np. .docx czy HTML.
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję