TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koordynatorzy ds. dostępności na Politechnice Wrocławskiej

Zasady ogólne

Dostępne formularze to takie, które są interaktywne i mogą być wypełnione przy użyciu technologii wspomagających, takich jak czytniki ekranu, urządzenia brajlowskie, systemy rozpoznawania mowy i inne. 

Tworząc dostępne formularze elektroniczne należy:

  • Zapewnić prostą, konkretną formę formularza,
  • Zapewnić możliwość wypełnienia i przesłania formularza za pomocą klawiatury,
  • Zapewnić etykiety – jasne i zrozumiałe opisy, wyjaśniające użytkownikowi co i gdzie ma wpisać,
  • Przekazać instrukcję dotyczącą wypełnienia formularza – wymagane dane, format ich wprowadzania, np. „Wpisz datę w formacie DD-MM-RRRR”, informację o tym, które pola są obowiązkowe, czy inne istotne informacje - ta instrukcja musi być jednoznaczna, zrozumiała i czytelna.
  • Zapewnić prawidłową i logiczną kolejność odczytu i przechodzenia po kolejnych polach formularza. Gdy użytkownicy poruszają się po formularzu za pomocą klawiatury, zazwyczaj naciskają klawisz Tab, aby przejść do następnego pola. Zapewniając właściwą kolejność umożliwimy użytkownikowi skupienie się na wypełnianiu formularza, a nie na walce o znalezienie swojego miejsca po jego zgubieniu,
  • Unikać stosowania symbolu „ * ” (gwiazdka) dla oznaczenia pól obowiązkowych – zamiast tego należy otwartym tekstem napisać, że wypełnienie pola jest obowiązkowe,
  • Jeśli technicznie jest to możliwe warto grupować elementy formularzy jeśli mają one wspólne cechy (dane osobowe, adresowe, daty). Pola formularzy powinny mieć odpowiednio przypisane etykiety, których umiejscowienie będzie jednoznacznie wskazywało pole, którego dotyczą,
  • Jeżeli formularz wykrywa błędy, np. jeśli występuje błąd we wpisanych danych do któregoś z pól, informacja o tym powinna być wyświetlona w sposób widoczny. Nie należy informować o błędach tylko przy użyciu koloru – taki błąd powinien być sygnalizowany również w postaci jasnego komunikatu tekstowego.
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję