TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koordynatorzy ds. dostępności na Politechnice Wrocławskiej

Zalecenia ogólne

  1. Projektowanie modelu może zająć sporo czasu, w zależności od złożoności. Warto więc najpierw sprawdzić, czy w Internecie jest już dostępny gotowy model. Istnieją repozytoria, w których znajdują się miliony modeli 3D do pobrania online a większość z nich jest bezpłatna, dlatego zawsze warto wyszukać lub przejrzeć istniejący model 3D przed zaprojektowaniem czegoś zupełnie nowego. Największy wybór darmowych modeli 3D jest dostępny na stronie repozytorium Thingiverse. Przykłady innych repozytoriów, oraz więcej informacji na ich temat podano za stronie Round Table on Information Access for People with Print Disabilities. Innym szybkim sposobem na znalezienie modeli 3D jest wpisanie w wyszukiwarce konkretnej frazy wraz z rozszerzeniem .stl.
  2. Gdy zdecydujemy się sami zaprojektować model, do jego tworzenia możemy wykorzystać darmowe oprogramowanie do modelowania, takie jak np. Blender lub SketchUp online.
  3. Model 3D powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby nadawał się pod druk 3D, w szczególności:
    • Powinien być zamkniętą, "szczelną", pojedynczą bryłą;
    • Nie może posiadać dziur, przez które widać wnętrze modelu;
    • Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo błędów geometrii należy bazować na prostych bryłach i przerabiać na docelowe modele.
  4. Jeżeli jest taka możliwość (odpowiednia ilość miejsca, nieskomplikowany kształt modelu), model powinien być opatrzony odpowiednią etykietą brajlowską zawierającą podstawową informację o modelu. Etykieta może zawierać też krótki symbol, który zostanie wyjaśniony w legendzie. Etykieta powinna znajdować się z przodu modelu.
  5. Do zrozumienia modelu 3D niezbędny jest kontekst. Dlatego modelom powinien towarzyszyć także dodatkowy opis, zawierający informacje takie jak:
    • Informacja o tym, co ten model przedstawia;
    • Orientacja (gdzie jest góra, gdzie jest przód);
    • Informacja o skali, odniesienie do obiektu o dobrze znanej wielkości;
    • Informacja o fakturze, wadze i wielkości rzeczywistego przedmiotu;
    • Legenda.
  6. Model po wydruku powinien zostać odpowiednio wykończony – należy upewnić się czy nie zawiera ostrych krawędzi, a w razie konieczności usunąć je.
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję