TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Ustawa Prawo budowlane (Dz.U.2020.1333) w art. 34 ust. 2, wskazuje, że: „Zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do specyfiki i charakteru obiektu, stopnia skomplikowania robót budowlanych oraz w zależności od przeznaczenia projektowanego obiektu określać niezbędne warunki do korzystania z obiektu przez osoby ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami”.
Także w art. 7 ust. 4 Prawa budowlanego czytamy, że: „Właściwi ministrowie, określając warunki techniczne, o których mowa w ust. 1, uwzględniają wymagania, o których mowa w art. 5 ust. 1 2b. oraz potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami”.
Zamawiający zakłada zatem, że wymagania dotyczące dostępności są już zachowane na etapie sporządzania specyfikacji, warunków technicznych i projektowania.
Formułowanie wzorcowych postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego realizujących obowiązek wynikający z art. 4 ust. 3 ustawy z 19.07.2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062) – dalej u.z.d. jest uzależnione od rodzaju przedmiotu zamówienia, a także innych indywidualnych cech danego zamówienia.
Zgodnie z art. 6 pkt 1 u.z.d. w zakresie dostępności architektonicznej minimalne wymagania, jakie muszą być postawione dotyczą m.in. zapewnienia wolnych od barier poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych budynków, instalowania urządzeń lub zastosowania środków technicznych i rozwiązań architektonicznych w budynku, które umożliwią dostęp do wszystkich pomieszczeń. W przypadku zamówień dotyczących robót budowlanych wystarczające jest więc zobligowanie wykonawcy do przestrzegania zasad wynikających z art. 6 pkt 1 u.z.d. (cytowany poniżej) przy równoczesnym uwzględnieniu charakterystycznych cech danego budynku oraz jego przeznaczenia.
Art. 6. [Zakres minimalnych wymagań służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami]
Minimalne wymagania służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami obejmują:
- w zakresie dostępności architektonicznej:
- zapewnienie wolnych od barier poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych budynków,
- instalację urządzeń lub zastosowanie środków technicznych i rozwiązań architektonicznych w budynku, które umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń, z wyłączeniem pomieszczeń technicznych,
- zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy,
- zapewnienie wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426, 568 i 875),
- zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób;
Przykładowa klauzula mogłaby zatem brzmieć (oczywiście pod warunkiem zachowania charakterystyki danych prac remontowo-budowlanych):
Wykonawca zobowiązuje się, że wykonując umowę będzie przestrzegał przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. – o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U.2020 poz.1062), w szczególności art. 6 pkt 1) w zakresie minimalnych wymagań służących zapewnieniu dostępności architektonicznej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »