TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koordynatorzy ds. dostępności na Politechnice Wrocławskiej

Zalecenia szczegółowe

Tytuł prezentacji

Każda tworzona prezentacja powinna posiadać tytuł. 

Szablony, motywy, kolory

Jeżeli jest to możliwe, należy korzystać z wbudowanych szablonów i motywów. Powinniśmy wybrać motyw z dobrym kontrastem i prostym tłem. O tych zasadach należy pamiętać również wtedy, gdy tworzymy własny szablon. Jeśli prezentacja będzie oglądana na projektorze, kontrast i czytelność mogą wymagać jeszcze większego podkreślenia.

Dokument WCAG 2.1 na poziomie AA określa, że tekst podstawowy powinien posiadać kontrast o minimalnym stosunku 4,5:1. Kontrast tekstów pisanych dużą czcionką, np. tytuł, powinien wynosić 3:1. Zaleca się pozostawienie kontrastu w stosunku 4,5:1 dla wszelkich obiektów i treści przenoszących znaczenie. Aby sprawdzić czy kontrast zastosowany w prezentacji jest wystarczający, można skorzystać z różnych dostępnych narzędzi, np. darmowy program dostępny na stronie Colour Contrast Analyser.

Układ slajdów

Zaleca się korzystanie z wbudowanych układów slajdów. Układy te zapewniają poprawnie skonstruowane nagłówki, listy i prawidłową kolejność czytania. Jeśli układ slajdu zostanie zmodyfikowany, struktura slajdu może nie być dobrze przedstawiona użytkownikom technologii wspomagających. Większość układów slajdów zawiera „tytuł” slajdu, zwykle na górze. Zazwyczaj zawierają one również jedno lub więcej pól, w których można dodać zawartość, taką jak listy, obrazy i tabele do każdego slajdu. Unikajmy dodawania tekstu do szablonu slajdu „Pusty slajd” lub dodawania dodatkowych pól tekstowych. Ich wstawienie do prezentacji powoduje zachwianie kolejności odczytu elementów slajdu przez czytniki ekranów.

Tytuły slajdów

Tytuł będzie prezentowany jako nagłówek dla użytkowników czytników ekranu i będzie pierwszą rzeczą czytaną na każdym slajdzie. Jeśli każdy slajd ma opisowy tytuł, znacznie ułatwi to użytkownikom czytników ekranu czytanie i nawigację w prezentacji. Osoby, które korzystają z czytnika ekranu, przeskakują tytuły slajdów w celu nawigacji; mogą one szybko przeskanować listę tytułów slajdów i przejść bezpośrednio do wybranego slajdu. Dlatego należy pamiętać, aby stosować unikalne tytuły slajdów, żeby pomóc im wyraźnie zrozumieć, na którym slajdzie się znajdują. Unikajmy używania tego samego tytułu dla kilku slajdów, zamiast tego rozważmy umieszczenie dodatkowych informacji, takich jak "Tytuł slajdu 1 z 2".

Kolejność czytania slajdów

Aby umożliwić osobie korzystającej z technologii wspomagających prawidłowe odczytanie treści slajdów, należy zapewnić odpowiednią kolejność czytania. Czytnik zawartości ekranu odczytuje elementy slajdu w kolejności, w jakiej dodano je do slajdu, jeśli nie jest ona odgórnie ustalona w wybranym szablonie. Warto sprawdzić, czy kolejność odczytywania zawartości slajdu jest zgodna z zamierzeniami. Istnieją dwie możliwości ułożenie kolejności odczytywania zawartości slajdu:

  • przez ręczne ustawienia,
  •  przez używanie wbudowanych układów slajdów.

Akapity

Tworząc treści slajdów, należy pamiętać o tym, aby:

  • unikać justowania tekstu,
  • wyrównywać tekst do lewej strony,
  • stosować zwiększoną odległości pomiędzy wierszami w akapicie (interlinia 1,5),
  • nie dzielić wyrazów i nie przenosić ich części do następnego wiersza
  • nie używać zbędnych znaków, np. klawisza ENTER lub spacji do umieszczania przerw lub akapitów w tekście - należy włączyć opcję widoczności znaków niedrukowanych aby mieć to pod kontrolą,
  • nie tworzyć slajdów z bardzo dużą ilością informacji – warto rozłożyć treść na kilka slajdów.

Czcionka i rozmiar

Należy stosować czcionkę bezszeryfową. Zapewnia ona lepszą czytelność tekstu. Najpopularniejsze czcionki bezszeryfowe, to: Arial, Calibri, Helvetica, Tahoma, Verdana. Zaleca się stosowanie większych rozmiarów czcionek, co najmniej 18 pkt. Powinno się unikać tekstu pisanego w całości wielkimi literami i nadmiernego stosowania kursywy czy podkreślenia.

Hiperłącza/linki

Tworząc hiperłącze należy pamiętać o tym, aby:

  • zapewnić zrozumiałą treść dla hiperłącza – nie stosować zwrotów takich jak „tutaj”, „tu”, „czytaj więcej” do opisywania hiperłącza,
  • pamiętać, aby wszystkie hiperłącza/linki posiadały podkreślenie,
  •  jeśli link przekierowuje do pobrania pliku jego opis musi zawierać dokładną nazwę pliku, jego format i wielkość w kilobajtach lub megabajtach np. Nazwa dokumentu (100 KB, PDF),

Listy numerowane i punktowane

Listy numerowane i punktowane są dobrym narzędziem służącym do przedstawiania zwięzłych treści w prezentacjach multimedialnych. Jeśli ważna jest ich kolejność, umieszczamy je w liście numerowanej, jeśli tylko chcemy je wymienić - w liście punktowanej.

Zalecenia:

  • podczas sporządzania listy należy korzystać z odpowiednich narzędzi do jej tworzenia,
  • nie należy wywoływać sztucznie listy rozpoczynając wiersz od znaku „-” lub ręcznie wpisując numer punktu,
  • podczas tworzenia list zagnieżdżonych, należy zwrócić uwagę na odpowiedni poziom listy,
  • nie należy tworzyć listy jednoelementowej.

Elementy wizualne

Dla wszystkich wykorzystywanych elementów wizualnych należy zapewnić treść alternatywną. Opisy alternatywne powinny przekazywać informację o tym, co przedstawia grafika. Są one później odczytywane przez czytniki ekranu, umożliwiając dostęp do treści osobom niewidomym, niedowidzącym oraz z trudnościami poznawczymi. Do elementów wizualnych w prezentacji zaliczają się:

  • obrazy,
  • grafiki,
  • zdjęcia,
  • ikony,
  • wykresy,
  • pliki wideo i audio.

Należy unikać przekazywania istotnych informacji jedynie za pomocą tekstu na obrazach. Jeśli musimy użyć obrazu z tekstem, powinniśmy powtórzyć ten tekst w prezentacji.

Programy do tworzenia prezentacji multimedialnych oferują różne możliwości wstawiania dodatkowych elementów, np. program Microsoft PowerPoint umożliwia wstawianie grafik SmartArt. Zasady wykorzystania tych opcji z uwzględnieniem dostępności są przedstawione w sekcji: Tworzenie dostępnych prezentacji w programie MS PowerPoint.

Więcej informacji na temat tworzenia opisów alternatywnych do grafik znajduje się w sekcji: Dostępność grafik.

Osadzone wideo powinno zawierać napisy, osadzone audio - transkrypcję. Więcej na temat dostępnych multimediów znajduje się w sekcji: Dostępność multimediów.

Animacje, przejścia

Można używać przejść między slajdami, jednak są one ignorowane przez czytniki ekranu. Przejścia i animacje które wykorzystujemy powinny być proste by nie rozpraszać uwagi – byłoby to dużym utrudnieniem dla użytkowników z zaburzeniami poznawczymi, takimi jak ADHD. Nie należy stosować przejść i animacji, które wywołują efekty błyskania, migania, przesuwania itp. Tego typu obiekty utrudniają dostęp do treści przez osoby słabowidzące. Dodatkowo migające animacje, np. z dużą ilością koloru czerwonego, mogą powodować napady epileptyczne u osób cierpiących na padaczkę.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję