Materiały z dużą ilością wzorów
- Zaleca się tworzenie dokumentów elektronicznych z użyciem języka znaczników Markdown z wykorzystaniem LaTeX do zapisu matematyki i korzystanie z oprogramowania Pandoc do konwersji formatu .md do innego wybranego (np. doc czy .pdf). Dla zapewnienia dostępności należy udostępniać obok wyjściowego formatu również plik źródłowy w języku Markdown.
- Zaleca się tworzenie dokumentów elektronicznych jako stron internetowych z użyciem języka HTML 5 wraz z biblioteką MathJax. Przykładowy szablon dokumentu elektronicznego w tej postaci wraz z instrukcją użycia (README) znajduje się na stronie GitHub Laboratorium Tyfloinformatycznego (https://github.com/tyflolab/szablon-WCAG) i jest udostępniany na licencji MIT.
- Word + MathType. Komercyjna aplikacja MathType po instalacji zastępuje standardowy Edytor Równań w programach MS Word i Powerpoint. Jest to rozwiązanie płatne umożliwiające zarówno prezentacje wizualną zapisu technicznego jak i jego dostępność semantyczną. Zaletą tego rozwiązania jest to, że umożliwia osobom widzącym tworzenie i edytowanie równań za pomocą myszki i klawiatury bez znajomości metajęzyków takich jak Latex, ascimath oraz MathML. Utworzone w ten sposób wzory razem z otaczającym je tekstem są odczytywane przez czytniki ekranu użytkownikom niewidomym mową syntetyczną. Aby odczyt wzorów był możliwy osoba niewidoma musi posiadać: udostępniony plik źródłowy docx, pptx, zainstalowany na swoim komputerze pakiet MSOffice, używać darmowy program odczytu ekranu NVDA oraz oprogramowanie mathtype. Wersja próbna jest wystarczająca. Można ją pobrać ze strony https://www.dessci.com/en/products/mathtype/