TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koordynatorzy ds. dostępności na Politechnice Wrocławskiej

Osoby ze szczególnymi potrzebami – przypomnienie

Data: 07.10.2024

For English scroll down

Na wszystkich wydziałach oraz w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej studiuje obecnie ok. 316 studentek i studentów z orzeczoną niepełnosprawnością oraz trudniejsza do oszacowania liczba osób ze szczególnymi potrzebami, nie mającymi orzeczenia o niepełnosprawności. Obecnie w Dziale Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO) zarejestrowanych jest ponad 115 osób ze szczególnymi potrzebami, ale na pewno nie są to wszystkie osoby w naszej społeczności. Osoby te niechętnie z własnej inicjatywy zwracają się z prośbą o uwzględnienie ich potrzeb w procesie dydaktycznym. Szczególne potrzeby mogą dotyczyć sposobu prowadzenia zajęć, zaliczeń, a także przygotowania materiałów dydaktycznych.

Wszystkie osoby studiujące i pracujące na Politechnice Wrocławskiej, mogą skorzystać z darmowej i anonimowej pomocy psychologicznej, także w języku angielskim, na Uczelni i poza nią, a informacje na ten temat dostępne są na stronie Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO). Warto przypomnieć studentkom i studentom, a także osobom pracującym na Uczelni o tej możliwości. Najprościej jest umówić się na konsultację przez aplikację PPP (jak Pierwsza Pomoc Psychologiczna).

Przypominam, że w ponad 20 jednostkach PWr, w tym na wszystkich Wydziałach, powołani zostali Liderki i Liderzy Dostępności – osoby, które mogą służyć wsparciem w problemach studentek i studentów a także wszystkich osób ze szczególnymi potrzebami na uczelni. Są to przeszkolone osoby, do których można zwrócić się z każdą trudną sprawą. Do nich także mogą Państwo kierować osoby, które potrzebują pomocy. Zachęcam do korzystania z tej możliwości i zapoznania się z wizytówkami Liderów Dostępności z Państwa jednostki.

Zachęcam do zapoznania się z podręcznikami opracowanymi dla Państwa, a dotyczącymi różnych aspektów pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami na Uczelni. Zapraszam także do obejrzenia filmów poświęconych dostępności Politechniki Wrocławskiej, które dotyczą wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami i powstały na naszej Uczelni, a wzięły w nim udział także osoby pracujące na PWr, nasi studenci i absolwenci.

Na Politechnice Wrocławskiej wprowadzone zostały rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie osobom, które znajdują się w procesie tranzycji płci. Osoby zainteresowane uzyskaniem takiego wsparcia proszone są o kontakt mailowy z przedstawicielką DDO.

W każdej sprawie związanej z osobami ze szczególnymi potrzebami można skorzystać ze wsparcia Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO) - Budynek C-13, p. 1.08, 1.09, tel.: 71 320 43 20, e-mail: pomoc.n@pwr.edu.pl.

Informacja dla osób prowadzących zajęcia

Podczas pierwszych zajęć w semestrze lub w pierwszej wiadomości do studentów warto poinformować ich o Państwa otwartości na uwzględnienie ich szczególnych potrzeb i poprosić o informację na ten temat. Informacja taka może brzmieć: osoby, które ze względu na stan zdrowia, niepełnosprawność  lub inne obiektywne przesłanki mogą mieć szczególne potrzeby związane ze sposobem realizacji zajęć, zaliczenia bądź przygotowaniem materiałów proszone są o zgłoszenie się na konsultacje lub po zajęciach lub e-maila w tej sprawie. Będę starał/starała się, aby na moich zajęciach każdy miał równe prawo do zdobycia wiedzy i rozliczenia się z niej.

I odpowiednio w języku angielskim: “Those who, due to a health condition, disability or other objective reasons, may have special needs in relation to the way the class is delivered, the credit or the preparation of the materials, are asked to contact me during the consultation or after the class or email me about it. I will try to ensure that in my classes everyone has an equal right to gain knowledge and to be evaluated fairly.”

WAŻNE: w uwzględnieniu szczególnych potrzeb nie chodzi o obniżenie wymagań, a o wyrównanie szans w stosunku do pozostałych studentek i studentów.

Szczegółowe informacje

Dostosowanie zajęć dla osób ze szczególnymi potrzebami jest często proste, wymaga jednak otwartości i elastyczności ze strony prowadzących, a także informacji od studentów (o co proszę studentów w oddzielnej informacji skierowanej do nich). Zgodnie z obowiązującym Regulaminem Studiów, informację taką powinni Państwo otrzymać w ciągu pierwszych czterech tygodni zajęć. Osoby, które w szczególności mogą zgłaszać takie potrzeby to osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, osoby z chorobami przewlekłymi, osoby w spektrum autyzmu, a także osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dziś chciałam zwrócić Państwa uwagę na osoby w kryzysie zdrowia psychicznego. Statystycznie kryzys zdrowia psychicznego przydarza się w ciągu życia prawie każdemu. Według WHO, około 15% młodych dorosłych doświadcza tego stanu. Bardzo ważne jest to, aby takie osoby korzystały z profesjonalnej pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej czy psychiatrycznej. Dostępna na Uczelni pomoc to wsparcie krótkoterminowe i interwencyjne, z którego jednak można korzystać wielokrotnie. Nasi psychologowie i psychoterapeuci potrafią rozpoznać, kiedy potrzebne jest silniejsze wsparcie i skierować osoby, które tego potrzebują do odpowiednich specjalistów i ośrodków. Natomiast każdy i każda z nas może pomóc widząc wokół siebie osobę, u której rozpoznajemy oznaki kryzysu zdrowia psychicznego. Nasze zainteresowanie, krótka rozmowa, a czasem tylko obecność może być bardzo pomocna. O tym, jak rozmawiać z osobami w kryzysie zdrowia psychicznego na Uczelni, a także o innych aspektach pomocy psychologicznej na Politechnice Wrocławskiej mogą Państwo przeczytać w podręczniku.

Dziękuję Państwu za dotychczasowe wsparcie wszystkich osób ze szczególnymi potrzebami na PWr i proszę o Państwa dalszą otwartość i życzliwość.

dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni

Pełnomocniczka Rektora ds. Dostępności

katarzyna.jach@pwr.edu.pl

----

People with special needs - a reminder

Currently, at Wroclaw Tech, there are about 316 students and PhD students with a disability certificate, and it is more difficult to estimate the number of students with so-called special needs. Currently, there are more than 115 people with special needs registered with the Department of Accessibility and Support for People with Disabilities (DDO). Still, they are certainly not all the people in our community. These students are often reluctant to request to consider their needs in the learning process. Special needs may be related to the way classes are conducted, credit organizing, or the preparation of teaching materials.

Each of you, and each of your students, can benefit from free and anonymous psychological support, available in Polish and English both inside and outside the University. Information about this is available on the Department of Accessibility and Support for People with Disabilities (DDO) website. Please, remind students about it if you perceive such difficulties. We also organize psychological workshops for students. You can also invite students and encourage them to participate. The easiest way to book a counseling session is to use the website.

More than 20 units at Wroclaw Tech, including all Faculties, have appointed Accessibility Leaders - persons who can provide support in dealing with the problems of students and all those with special needs at the university. These are trained individuals to go with any difficult issue. I  encourage you to take advantage of this opportunity and look out for the cards of the Accessibility Leaders from your unit.

I invite you to read the manuals developed for you on various aspects of working with people with special needs at the University (available in Polish). I would also like to invite you to watch the videos dedicated to the accessibility of Wroclaw University of Science and Technology, which deal with the support of people with special needs and were created at our University. The videos featured people working at Wroclaw Tech, our students, and the alumni, and two of them are available with English subtitles.

At Wroclaw University of Science and Technology, solutions have been put in place to facilitate the functioning of people who are in the process of gender transition. Those who are interested in obtaining such support are asked to contact a DDO representative by email.

In any matter related to people with special needs you can get support from the Department of Accessibility and Support for People with Disabilities (DDO), Building C-13, p. 1.08, 1.09, tel.: 71 320 43 20, e-mail: pomoc.n@pwr.edu.pl.

Information for teachers

It is important to inform students during the first classes of the semester or in your first message to students about your openness to considering their special needs and ask them to inform you about this. This information could be: “Those who, due to a health condition, disability or other objective reasons, may have special needs in relation to the way the class is delivered, the credit or the preparation of the materials, are asked to contact me during the consultation or after the class or email me about it. I will try to ensure that in my classes everyone has an equal right to gain knowledge and to be evaluated fairly.”

IMPORTANT: Accommodating special needs is not about lowering requirements, but compensation of educational prospects in relation to other students.

Detailed information

Adapting classes for people with special needs is often easy, but it requires openness and flexibility on the part of teachers, as well as information from students - I asked them to do this as well. According to the current Study Regulations, teachers should receive such information within the first four weeks of classes. Individuals who are particularly likely to report such needs are people with various disabilities, people with chronic illnesses, people on the autism spectrum, and people in mental health crisis.

Today I wanted to draw your attention to people in mental health crisis. Statistically, a mental health crisis happens to almost everyone during their lifetime. According to the WHO, about 15% of young adults experience this condition. It is very important that such people receive professional psychological, psychotherapeutic or psychiatric help. The help available at the University is short-term and intervention support, but it can be used repeatedly. Our psychologists and psychotherapists can recognize when stronger support is needed and refer those who need it to appropriate specialists and centers. On the other hand, any and all of us can help by seeing around us a person in whom we recognize signs of a mental health crisis. Our interest, a brief conversation and sometimes just our presence can be of great support. You can read how to talk to people in mental health crisis at the University, as well as other aspects of psychological support at the Technical University of Wroclaw in the handbook (available in Polish).

I would like to thank you for your support so far for all the people with special needs and I ask for your further openness and kindness.

Katarzyna Jach, PhD DSc, Associate Professor

Rector’s Plenipotentiary for Accessibility

katarzyna.jach@pwr.edu.pl

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję